Yükleniyor...

Dokuma Yün Halı Yıkama

Anasayfa / Hizmetler / Halı Yıkama / Dokuma Yün Halı Yıkama

Dokuma Yün Halı Yıkama

Anasayfa / Hizmetler / Halı Yıkama / Dokuma Yün Halı Yıkama

YÜN HALI TARİHÇE

İlk halı yapımı net olarak bilinmesede M.Ö. 500'lü yıllardan bu yana Orta Asya, Anadolu, Türkmenistan, İran ve Çin'de üretildiği yaygın olarak doğrulanan bir bilgidir.  Bu coğrafya bu yüzden Halı Kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Osmanlı Dönemi'nde nakkaşlık olarak adlandırılan halı tasarımcılığı Acemi sanatkarlardan aktarılan bilgiler ve yetiştirilen sanatçılar aracılığıyla gelişmiş ve nakkaşlık 16. yüzyılda özellikle Kanuni Sultan Süleyman Dönemi'nde en parlak çağını yaşamıştır.

 

NEDEN EL DOKUMA YÜN HALI

          El Dokuma Yün halılar kök boyadan imal edilmiş olup tezgah üzerinde el ile dokunmaktadır. Gerek hijyen gerek ise görünüş anlamında uzun ömürlü ve kullanıldıkça canlılığını arttıran bir organizma olarak düşünülmelidir. Hakiki yün halılar evinizin içerisinde bulunan havayı da temizleme özelliği bulunduğundan günümüz sanayi halılarından sağlıklı ve uzun ömürlüdür.

 

YÜN HALI NASIL YIKANIR

            Yün halılar kök boya ile imal edilmesinden dolayı, bilinçsiz bir yıkama şeklinde telafisi olmayan hasarlar alabilmektedir. Yün halılarda öncelik doğru deterjan ve ilaçların kullanılması ve yıkama işleminin özünde olduğu gibi itina ile yapılması gerekmektedir. Yün halılarda yıkama öncesi kök boyların akmasını önleyecek ithal ilaçlar kullanılmalı, akabinde yıkama işlemine alınarak süresi aşılmadan yıkanması gerekmektedir. Kutup Halı Yıkama olarak firmamızda Yün halılarınız dokuma ve kök boya analizinden sonra yıkama işlemine alınarak gerek doğallığı gerek ise ilk günkü orijinalliği korunmaktadır. Yün halılarınız tezgah üzeri dokuma olmasından ötürü ekseni düz değildir. Dokuma işlemi sonrası yapılan gerdirme işlemi ile düz hat durumunu almaktadır. Birkaç yıkama akabinde bu işlemin tekrarlanarak halılarınızın düz hatta gerilmesi sağlanmalıdır.

YÜN HALILARDA LEKE ÇIKARTMA

            Yün halılarda leke çıkartma işlemi tahmininden zor ve meşakkatlidir.   Gerek dokuma gerek ise yün iplik içerisine işlemiş olan lekenin çıkartılması adına üreticilerinin ön gördüğü leke çıkartıcı ilaçlar sayesinde %80 lin bir oranda leke çıkartma garantisi verilmektedir. Ancak halınız üzerinde bireysel yapılan leke çıkartma işlemi veya kulaktan duyma ilaçların kullanılması halınızda telafisi olmayan hasarlara yol açabilir ve lekenin çıkarılmasını güçleştirebilmektedir. Bu sebepten ötürü Yün dokuma Halılarınız da oluşabilecek lekeler doğrultusunda işlem yapmadan firmamız ile irtibata geçiniz. 

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0850 840 44 41

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.